Z przyjemnością prezentujemy kluczowe wydarzenia dotyczące życia naszej firmy, postępu prac i osiąganych wyników.
Zapraszamy ponownie do odwiedzania tej sekcji w przyszłości.

Szanowni Państwo ,

Z dumą dzielimy się informacją o naszej obecności wśród sponsorów klubu sportowego KS Volley Turek!

Cieszymy się, że możemy Was wesprzeć w sportowej rywalizacji i zdrowym rozwoju.
Mamy nadzieję, że poprzez nasze wsparcie dokładamy cegiełkę służącą realizacji wspaniałych marzeń i mocno ściskamy kciuki za wytrwałość i powodzenie planów!

Potraktujmy nasze firmowe motto, „Energy for More”, dosłownie!

Życzymy młodym sportowcom zapasu energii do osiągania jeszcze lepszych wyników.

Powodzenia!

Rolls-Royce i GETEC łączą siły, by optymalizować dostawę energii w fabrykach

Z początkiem lipca 2019, firmy GETEC oraz Rolls-Royce podpisały umowę o współpracy intensyfikując tym samym działania w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji zdecentralizowanych systemów dostaw energii w Europie. Obie firmy widzą ogromny potencjał w bliższej współpracy.

Spółki Grupy GETEC oferują szeroki zakres usług energetycznych i całościowych rozwiązań systemowych w zakresie kontraktingu (kontraktacji) dostaw i produkcji energii, od koncepcji i finansowania, przez budowę zakładu, po eksploatację i serwis. Jako partner technologiczny, Rolls-Royce oferuje szeroką gamę rozwiązań systemów energetycznych poprzez swoją markę MTU Onsite Energy, specjalizującą się w systemach do zasilania awaryjnego i ciągłego, jak również do tworzenia mikrosieci. W ofercie znajdują się agregaty prądotwórcze do silników wysokoprężnych i gazowych, systemy sterowania i systemy magazynowania energii.

„Udana i pełna zaufania współpraca z GETEC w ostatnich latach doprowadziła nas do dalszego pogłębiania naszej wiedzy i oferowania naszym klientom rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii ”- wyjaśnia Andreas Görtz, wiceprezes ds. wytwarzania energii w dziale Power Systems firmy Rolls-Royce.

Takie poszerzenie portfolio produktów wpisuje GETEC w krąg firm najbardziej zorientowanych na tworzenie wydajnych , innowacyjnych i zdecentralizowanych systemów. Dla klientów liczy się zapewne ekonomiczność takich rozwiązań i korzyści wynikające ze zmniejszania śladu węglowego.

Możliwości wdrażania wydajnych i przyjaznych dla środowiska zdecentralizowanych systemów energetycznych, takich jak elektrociepłownie, rozwiązania mikrogridowe on-and-off-grid, a także inne usługi energetyczne i rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej w kontraktowaniu – to przewaga konkurencyjna GETEC. Oferta działań skierowana jest do przedsiębiorstw przemysłowych i sektora nieruchomości.

Udana współpraca GETEC z Rolls-Royce została zademonstrowana w ostatnich miesiącach dzięki wypracowaniu koncepcji i uruchomieniu nowej mikrosieci dla niemieckiego dostawcy z branży motoryzacyjnej, firmy Winkelmann z Ahlen. Zakład integruje sześć jednostek kogeneracyjnych i technologię sterowania koncepcji MTU Onsite Energy. Aby zrekompensować powstające w przeciągu sekund, wysokie przejściowe zapotrzebowanie na energię wynoszące do 1,5 MW, eksperci GETEC i Rolls-Royce dołączyli dodatkowo do systemu sekcję akumulatorów. Efektem jest możliwość zapewnienia ponad 9 megawatów energii elektrycznej i prawie 10 megawatów energii cieplnej dla właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego. Efektem najważniejszym, który uzyskano, jest możliwość całkowitego odłączenia Winkelmann Powertrain Components GmbH od publicznej sieci elektroenergetycznej i przejście na własny, wydajny system energetyczny.

    

Podwójnie przyjaźni środowisku: współpraca Mercedes-Benz i GETEC

Prace nad budową fabryki Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej trwają. Potentat motoryzacyjny rozpoczął w zeszłym roku budowę fabryki silników, zasilanej zieloną energią. Chce w ten sposób realizować strategię zrównoważonego rozwoju, całkowicie neutralnego pod względem emisji CO2. W realizacji towarzyszy mu lider w produkcji usług energetycznych i dostaw ciepła – GETEC (GETEC Zielona Energia Sp. z o.o.).

 

Podstawą przyjaznej dla środowiska produkcji energii będą źródła odnawialne: wiatr i biomasa, które napędzą obiekt o powierzchni ponad 200 tys. m2. Sama powierzchnia terenu to aż 50 hektarów. Zatrudnionych zostanie tam ponad 1000 osób, a moc przerobowa fabryki liczona jest na ok. 500 tys. silników rocznie. Tuż po etapie zadań konstrukcyjnych, inwestor wkracza w kolejną fazę projektu i rozpoczyna wyposażenie hal produkcyjnych w maszyny i urządzenia. Niemiecki koncern zainwestuje w polską fabrykę ok 500 mln euro.

 

Ekologiczna fabryka neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla

Od połowy 2019 r. Mercedes-Benz będzie tu wytwarzać nowoczesne silniki do samochodów osobowych o napędzie hybrydowym i konwencjonalnym. Zarządzająca fabryką spółka Mercedes Benz Manufacturing Poland, powołana przez koncern Daimler AG, ma ambitny cel – chce uruchomić produkcję zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, neutralną pod względem emisji CO2. Fabryka w Jaworze na Dolnym Śląsku, jak informuje Mercedes-Benz, stanie się wzorem dla ponad 30 fabryk sieci Mercedes-Benz Cars na całym świecie. Zgodnie z obietnicą koncernu, do 2022 r. wszystkie fabryki Mercedesa w Europie będą konsekwentnie rozwijać produkcję przyjazną dla środowiska.

– O sile innowacji naszej fabryki świadczą nie tylko wysoko zaawansowane technologicznie metody produkcji, ale też oszczędzająca zasoby i środowisko koncepcja zasilania w energię elektryczną i cieplną. Staramy się postępować w sposób zrównoważony, od produkcji do końcowego produktu. Całkowite zapotrzebowanie na energię będzie pokrywane tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł – mówi dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland. – Bezemisyjna fabryka była od początku naszym celem. Cieszę się bardzo, że jesteśmy synonimem nowoczesnej i zarazem ekologicznej produkcji w branży motoryzacyjnej – dodaje Andreas Schenkel.

 

Zastosowane rozwiązania obniżą koszty i są przyjazne środowisku

Mercedes szukał partnera, który w sposób wydajny, ale i skuteczny obniży negatywny wpływ na środowisko. Świadomym wyborem stałą się współpraca z GETEC i rekomendowanym wariantem wykorzystującym technologię bezemisyjnej produkcji energii cieplnej, wspartą systemem kogeneracyjnym. Oznacza to całkowitą rezygnację z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych na rzecz długofalowego poboru energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. W praktyce GETEC do wytwarzania ciepła wykorzysta biomasę, czyli kaloryczny pellet (zrębki drewna pochodzące w większości z plantacji wierzby energetycznej). Pozwala on osiągnąć dobre efekty grzania, bez blokowania mechanizmów czyszczących czy bez odkładania się twardego spieku w palniku. Dodatkowo, wybudowana przez GETEC elektrociepłownia zlokalizowana w sąsiedztwie fabryki, pozwoli na monitorowanie zużycia energii, a także na obsługę i sterowanie w czasie rzeczywistym – co w myśl założeń Przemysłu 4.0 dodatkowo zmniejszy zapotrzebowanie na energię.

Za dostawy energii elektrycznej odpowiada zaś spółka EWG Taczalin Sp. z o.o., która wyprodukuje ją w parku elektrowni wiatrowych Taczalin. Obiekt w Jaworze będzie jedną z pierwszych fabryk w Polsce, która stawia na lokalnych dostawców zielonej energii.

Uroczyste otwarcie i ciepłe słowa gości

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz zawieszenie wiechy odbyło się w sierpniu zeszłego roku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Mercedes-Benz, a także wielu znamienitych gości ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury. Wśród nich choćby Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii, która pozytywnie oceniła inwestycję: – Branża motoryzacyjna jest kluczową gałęzią polskiego przemysłu i dlatego bardzo dobrze się stało, że firma o tak długiej tradycji i prestiżu zdecydowała się na uruchomienie produkcji silników w naszym kraju. Mówi się, że silnik jest sercem samochodu. Wkrótce duża część serc niemieckich samochodów będzie pochodziła z Polski. Inwestycja Daimler AG z pewnością przyczynia się do wzmocnienia stosunków handlowych między Polską a Niemcami. Jest to również dobra podstawa do wspólnych działań na rzecz rozwoju technologii motoryzacyjnej.

Po uroczystym otwarciu zadowolenia nie ukrywali także przedstawiciele GETEC Zielona Energia Sp. z o.o., którzy reprezentowani są przez członków zarządu, Pana Marko Natho oraz Grzegorza Zalewskiego: – Cieszymy się, że możemy być częścią tak ważnej inwestycji, która stawia na pierwszym miejscu troskę o środowisko. Fabryka Mercedesa w Jaworze jest jedną z pierwszych w Polsce, która wykorzystuje w takim stopniu zieloną energię optymalizując zużycie na niemal każdym etapie produkcyjnym. Cieszymy się także, że zostaliśmy po raz kolejny docenieni i spełniliśmy wymagania tak wymagającego producenta jak Mercedes-Benz. Nasze rozwiązania i wykorzystane technologie znacząco zmniejszają koszty związane z wytwarzaniem i eksploatacją energii cieplnej. A to wpływa pozytywnie na budżet nie tylko inwestora, ale i całego środowiska – podkreślał Grzegorz Zalewski  – Członek Zarządu.

Rozwiązania oferowane przez GETEC dostosowane są do wielu branż, np. z sektora spożywczego czy mleczarskiego, ale także produkcyjnego, chemicznego, nieruchomości i motoryzacji. W historii firmy realizowano projekty także z miastami, czego przykładem jest wygranie ogólnoeuropejskiego przetargu na dostawę ciepła do ogrzewania prywatnych domów i budynków publicznych w Turku. Po likwidacji elektrowni „Adamów”, GETEC postawił nowoczesny obiekt, który zaopatruje dziś w ciepło niemal 30 000 mieszkańców miasta.

Owocna współpraca z Mercedes-Benz, ale także innymi ważnymi klientami (np. DuPont de Nemours, Elo-Frost, Dr. Oetker czy IFA Rotorion) potwierdza, że GETEC posiada bardzo konkurencyjną ofertę, przystosowywaną indywidualnie do potrzeb kontrahenta. Bazując choćby na modelu kontraktingu, marka kompleksowo obsługuje inwestycję, nie tylko dostarczając energię, ale także budując, finansując, eksploatując, konserwując czy utrzymując obiekt w ruchu przez cały okres współpracy. Pomaga w tym wieloletnie doświadczenie na wymagających, europejskich rynkach.

Uroczyste przecięcie wstęgi i spotkanie z nowoczesną technologią ciepłowni w Turku

 

Przedstawiciele GETEC Polska oraz włodarze miasta Turek oficjalnie przecięli wstęgę nowo otwartej ciepłowni. Wydarzenie było także idealną okazją do zwiedzenia nowoczesnego obiektu.

 

GETEC Polska odpowiada za produkcję ciepła do mieszkańców miasta Turek od stycznia 2018 r. Dla przypomnienia, budowa ciepłowni rozpoczęła się w IV kwartale 2016 r., a już w III kwartale 2017 r. pomyślnie zakończono prace i przeprowadzono próbne rozruchy pieców, wykorzystujących ekologiczne systemy wytwarzania ciepła. Spełniają one zaostrzone normy ekologiczne, co ważne – o wiele wyższe niż obecnie obowiązujące. I właśnie z tej okazji w minionym tygodniu, przedstawiciele GETEC zorganizowali konferencję podsumowującą udaną inwestycję wraz z symbolicznym przecięciem wstęgi. Na spotkaniu obecny był Karl Gerhold – założyciel GETEC, firmy która zatrudnia w Europie 1250 pracowników i oferuje swoje usługi za pośrednictwem europejskich oddziałów: w Berlinie, Dortmundzie, Frankfurcie, Hamburgu, Wedniu, Zurichu, Amsterdamie, Pradze i Turku.

Wstęgę przecięli: Karl Gerhold, założyciel GETEC, Grzegorz Zalewski i Johannes Schneider – członkowie zarządu GETEC Polska sp. z o.o., Volker Schulz – członek przemysłowej Rady Dyrektorów GETEC Heat & Power GmbH oraz Romuald Antosik – Burmistrza Miasta Turek.

Wydarzenie było idealną okazją do zaprezentowania nowoczesnych technologii wykorzystywanych w obiekcie. Właśnie zwiedzanie ciepłowni i umożliwienie gościom obejrzenia urządzeń ciepłowniczych stało się wyjątkową atrakcją piątkowego spotkania. Na wydarzeniu pojawili się też przedstawiciele firm i miast, zainteresowanych technologiami oferowanymi przez GETEC w Polsce.

Podczas wydarzenia, przedstawiciele GETEC Polska omówili również inne aspekty możliwej współpracy z firmą, w tym nowoczesne modele współpracy dostosowane do potrzeb klientów. Wśród nich m.in. contracting, na zasadach których GETEC podjął współpracę z miastem Turek. Działanie tego modelu biznesowego opiera się o planowanie, finasowanie i realizowanie inwestycji energetycznej przez kontraktora, czyli w tym przypadku firmę GETEC. Do jej obowiązków należy także eksploatowanie obiektu, a sama współpraca polega na sprzedaży wytworzonej energii bezpośrednio do miasta Turek. Na wydarzeniu obecny był także Romuald Antosik, burmistrz miasta Turek, który podziękował nowemu inwestorowi za realizację na czas tak dużego przedsięwzięcia, pomimo presji czasowej.

GETEC jest niezależną spółką, która od 1993 roku oferuje usługi energetyczne, będąc niezaprzeczalnym liderem contractingu w Niemczech. GETEC wykorzystuje innowacyjne i zarazem przyjazne środowisku technologie wielopaliwowe, m.in. biogaz, drewno, gaz ziemny, olej czy pył węgla brunatnego. To właśnie opatentowany palnik Muffel-Impuls zastosowano w Turku, gdzie z bardzo dużą prędkością nawiewu wtłacza się do pieca wyselekcjonowane paliwa. Dzięki temu GOTEC osiągnął najwyższy dla nich stopień sprawności wytwarzania ciepła (92 proc.), ale także zastosował zamknięty obieg spalania i utylizacji popiołów – bez pylenia i hałasu.

Wiosna 2015

GETEC wygrywa europejski przetarg na dostawę ciepła dla Miasta Turek.

Czerwiec 2015

Podpisano umowę na dostawę energii cieplnej pomiędzy PGKiM Turek oraz GETEC

4. kwartał 2016

Rozpoczęcie budowy na zakupionej działce

3. kwartał 2017

Pomyślne zakończenie prac i przeprowadzenie próbnych rozruchów.

Getec stawia na sprawdzonych i rzetelnych kooperantów z Polski.

Getec Polska realizując inwestycję w mieście Turek zdecydowała się na powierzenie zadań budowlanych polskiej firmie budowlanej K&K HydroBud Sp. z o.o. Firma wywiązała się z zadania, pomagając nam urzeczywistnić koncept wydajnej, ekologicznej i bezawaryjnej ciepłowni dostarczającej ciepło mieszkańcom miasta.

Jest nam niezmiernie miło przekazać informację, że jakość prac prowadzonych przez wybranego przez nas kontrahenta, dostrzeżona została również w konkursie organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy w Poznaniu.

Firma K&K HydroBud Sp. z o.o. z Pokrzywnicy, jako najlepsza z pośród zgłoszonych 14 firm,
zajęła I miejsce z konkursie BUDUJ BEZPIECZNIE 2017.

Dziękując za solidność wykonanych prac gratulujemy firmie tego osiągnięcia i życzymy dalszego rozwoju.

Dla informacji wszystkich zinteresowanych publikujemy informację o zatwierdzeniu taryf dla ciepła, z dnia 30 stycznia 2018 roku, wydaną przez Urząd Regulacji Energetyki z siedzibą w Poznaniu.

Kliknij ikonę by pobrać plik.